Portal Piatek - 21 czerwca 2019 Alicji, Alojzego, Rudolfa      "Naprawdę żyję tylko ten, kto nieustannie cieszy się z życia". Menander
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-09-19 W Waszyngtonie spotkali się prezydenci Polski i USA

Nasze stosunki są znakomite i stały się jeszcze lepsze – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w trakcie spotkania z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Białym Domu w Waszyngtonie. Podkreślił, że bardzo ważne jest dla niego bezpieczeństwo Polski i Polaków.


Po krótkim spotkaniu par prezydenckich przywódcy rozpoczęli rozmowę „w cztery oczy”. Następnie rozpoczęło się spotkanie delegacji Polski i Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyli w nim m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef państwa polskiego przyjechał do Waszyngtonu prosto ze szczytu państw Trójmorza. Donald Trump od dawna wspiera tą inicjatywę.– USA szukają nowego strategicznego partnera w Europie. Polska – w oparciu o sojusz państw środkowo-europejskich ma tutaj silny głos – zauważył dr Szymon Gajewski, politolog.Prezydent Stanów Zjednoczonych liczy na zyski z inwestowania w Polsce oraz w państwach Europy Środowej. USA są też gotowe sprzedawać swój gaz, dlatego mocno potępiają Nord Stram 2 – mówił prof. Mieczysław Ryba.– Nord Stream 2 w sposób zasadniczy poróżnił Niemcy i USA. Niemcy pozornie wpisując się w politykę sankcji, w istocie te sankcję ignorują, bo cóż innego można powiedzieć o tak poważnym projekcie, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu – ocenił politolog.Polska jest ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych również w ramach NATO. Nasz kraj jako jeden z niewielu członków Sojuszu wywiązuje się z przekazywania 2 proc. PKB na obronność. Od dawna chwali to prezydent Donald Trump, który dziś zapewnił, że bezpieczeństwo Polaków i Polski jest dla niego bardzo ważne.– Bezpieczeństwo Polski jest bardzo ważne i jest bardzo ważne dla naszego kraju – zaznaczył szef USA.Prezydent Donald Trump wspominał też swoją ubiegłoroczną wizytę w Polsce i ciepłe przyjęcie przez Polaków.– To są wyjątkowi ludzie, to jest wyjątkowy i odważny kraj – mówił.W ostatnich latach wojskowa współpraca Warszawy z Waszyngtonem jest coraz lepsza. W Polsce pojawili się – w ramach rotacyjnej obecności – amerykańscy żołnierze, którzy chronią wschodniej flanki NATO. Polska zabiega cały czas o ich stałą obecność.– Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć ten cel, a wszystko to składa się na zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – zapewniał jeszcze przed wylotem do Stanów Zjednoczonych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.Zgodę na stałą bazę w Polsce musi wydać szereg amerykańskich instytucji.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 18 września 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł