Portal Niedziela - 19 maja 2019 Celestyny, Iwony, Piotra      "Człowiek może się obejść bez wielu rzeczy, ale nie może się obejść bez drugiego człowieka". Ludwig Borne
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2018-12-07 Sybiracy otrzymają rekompensaty za represje sowieckie?

Już wkrótce zesłańcy na Syberię mogą otrzymać rekompensaty za sowieckie represje. Prezydencki projekt ustawy o zadośćuczynieniu dla Sybiraków został skierowany do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


Przeszli piekło sowieckich łagrów, doświadczając wiele zła. Na tej nieludzkiej ziemi umierali z głodu i wycieńczenia. Tak dramatyczne losy Sybiraków wspomina Aleksandra Szemioth, prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków.– Towarzyszyły nam głód i zimno, bo to wszystko są obszary bardzo ostrego klimatu. Dodatkowo doskwierał brak ubrań, ponieważ ludzie byli wywożeni tak jak stali, nie zabrali ze sobą żadnych rzeczy. Oczywiście była też konieczność pracy fizycznej w kiepskich warunkachakcentuje Aleksandra Szemioth, prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków.Pierwsza z czterech masowych deportacji została przeprowadzona między 8 a 10 lutego 1940 roku. Według historyków była ona największa i zarazem najbardziej tragiczna pod względem ofiar.


Wielu Sybiraków, którym udało się przeżyć, żyje obecnie w bardzo ubogich warunkach. To osoby starsze i często schorowane. Przez dziesięciolecia nie doczekały się żadnej rekompensaty ani od ZSRR, ani od PRL, pomimo iż Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał przymusową deportację Polaków za zbrodnię.– Bylibyśmy usatysfakcjonowani, gdyby swoją winę uznali Rosjanie, i ze swojej kasy wypłacili nam choć symboliczną złotówkę. W symboliczny sposób uznali nasze krzywdy, nasz ból – podkreśla Halina Młyńczak z Koła Związku Sybiraków w Gdyni.W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński złożył projekt rekompensaty dla Sybiraków. Ustawa wtedy jednak nie została przyjęta. Po 9 latach projekt powrócił, tym razem z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.


Jak mówi Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta, projekt stanowi jedynie próbę zadośćuczynienia osobom zesłanym na Sybir straconych lat życia.– Proponowana ustawa przewiduje przyznanie świadczenia pieniężnego w wysokości proporcjonalnej do okresu pobytu na zesłaniu lub deportacji w ZSRR – wskazuje minister w Kancelarii Prezydenta RP.Świadczenie w kwocie 200 złotych za każdy miesiąc zsyłki przysługiwać będzie osobom, które w chwili złożenia wniosku o przyznanie świadczenia, posiadają obywatelstwo polskie oraz które uzyskały na podstawie Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego decyzję szefa Urzędu ds. Kombatantów potwierdzającą okres przebywania: w niewoli, obozach internowanych, obozach podległych NKWD, albo w więzieniach. Świadczenie przyznawane będzie przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania oddział ZUS w terminie miesiąca od wydania decyzji o jego przyznaniu.– Jesteśmy otwarci na rozmowy w czasie prac parlamentarnych, szczególnie jeżeli chodzi o możliwości finansowe budżetu przy tym wyliczeniu, które myśmy podali jest to kwota około ok. 325 milionów złotych – podkreśla Andrzej Dera.Za projektem, który został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się cała opozycja.– Uważamy ten projekt za wartościowe uzupełnienie systemu, który służy wsparciu osób poszkodowanych w czasie wojny i okresu powojennego w okresie dyktatury – ocenia Sławomir Piechota, poseł PO.


– Przygotowana przez pana Prezydenta RP ustawa jest uzupełnieniem obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego kombatantów i osób represjonowanych. Jest ważna ze względów prawnych, społecznych a także godnościowych – akcentuje Józef Brynkus, poseł Kukiz’ 15.Zgodnie z projektem ustawy pomoc otrzymałoby ponad 24 tysiące Sybiraków.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 7 grudnia 2018

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł