Portal Piatek - 21 lutego 2020 Eleonory, Lenki, Kiejstuta      "Życie tylko dla samego siebie jest korozją osobowości". Wiktor Hugo
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-08-24 Szlak turystyczny na Giewont zamknięty do odwołania

Szlak turystyczny na Giewont został zamknięty do odwołania. W Zakopanem trwa trzydniowa żałoba po ofiarach tragicznej burzy. Służby apelują o ostrożność podczas górskich wędrówek.  


Ponad 140 rannych, cztery ofiary śmiertelne, w tym dwoje dzieci. Do tak wstrząsającej tragedii w polskich górach jeszcze nie doszło. – Dostaliśmy serię zgłoszeń z różnych stron, o rażeniu wielu osób w rejonie Giewontu, osób w ciężkim stanie, osób, które zostały zrzucone z dużej wysokości – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.Wiele z nich miało poważne poparzenia i urazy czaszki. – Około 150 osób było hospitalizowanych. To daje wyobrażenie o skali tej tragedii – wskazał Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.Po tej tragedii burmistrz Zakopanego ogłosił trzydniową żałobę. – Doszło do tragedii w Tatrach. Zginęło wiele osób, jak i bardzo dużo zostało poszkodowanych – wszyscy łączymy się w bólu z tymi rodzinami – podkreślił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.Szlak turystyczny na Giewont został zamknięty do odwołania. Służby ratownicze apelują do turystów o szczególną ostrożność i śledzenie prognoz pogody.– Ona rzeczywiście nadciągała bardzo szybko, ale też nie mamy wątpliwości, bo byliśmy w górach, że co najmniej pół godziny wcześniej ta burza była widzialna i słyszalna, a ludzie nadal wchodzili w kierunku Giewontu – zwrócił uwagę Jan Krzysztof. A należało zawrócić. – W sytuacji, kiedy idziemy w góry przy prognozie nie najlepszej, powinniśmy wybrać też cel łatwiejszy, takie miejsce, z którego łatwo się wycofać, gdzie w razie załamania pogody nie spotka nas taka sytuacja – powiedział Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.W wysokich górach pogoda czasami potrafi zmienić się o 180 stopni w zaledwie kilkanaście minut.– Musimy po prostu na bieżąco w górach sprawdzać, co się dzieje nad głową. Patrzeć na chmury, obserwować wiatr, a przede wszystkim odgłosy burzy. Absolutnie w takiej sytuacji, kiedy wszystko wskazuje na to, że ta burza nadejdzie, po prostu zawrócić – dodał Jan Krzeptowski-Sabała.Jak mówią TOPR-owcy ofiar mogło być znacznie więcej.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 24 sierpnia 2019

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł