Portal Sobota - 6 czerwca 2020 Laury, Laurentego, Nory      "Człowiek jest podmiotem i twórcą, a praca ma służyć dobru osoby i społeczeństwa". Jan Paweł II
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-09-19 E-prawo jazdy na przełomie roku?

Niewykluczone, że na przełomie roku zostaną wprowadzone e-prawa jazdy – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. To oznacza, że podczas prowadzenia pojazdu, kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania tradycyjnego prawa jazdy. Będą jednak musieli mieć aplikacje, w której będzie się znajdować e-prawo jazdy.


Najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu Rada Ministrów przyjmie pakiet deregulacyjny, który umożliwi wprowadzenie elektronicznych praw jazdy. Minister cyfryzacji Marek Zagórski dodał, że jeśli się to uda, niezwłocznie po wyborach projekt trafi do Sejmu, a to oznacza, że na przełomie roku ustawa może zostać przyjęta. Tym samym kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy.


Obecnie za brak prawa jazdy przy sobie podczas prowadzenia pojazdu mandat wynosi 50 zł. E-prawo jazdy miałoby być w aplikacji mObywatel. To oficjalna rządowa aplikacja na smartfony, która gromadzi mobilne dokumenty, m.in. mTożsamość, czyli usługę, która zastępuje dokument ze zdjęciem, np. na poczcie, w przychodni zdrowia czy na siłowni. W wielu przypadkach aplikacja jest de facto odpowiednikiem dowodu osobistego, tyle że w smartfonie. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Jednak by ją aktywować, trzeba założyć Profil Zaufany.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 18

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł