Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pod obrady Sejmu ma trafić projekt specustawy ws. sanitarnego odstrzału dzików

Treść

Projekt specustawy dotyczący sanitarnego odstrzału dzików ma trafić pod obrady na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Nowe przepisy w uzgodnieniu z premierem RP przygotował resort rolnictwa.

Nowe prawo – włączając więcej instytucji – ma usprawnić walkę z wirusem ASF. Kluczową rolę odgrywa Polski Związek Łowiecki, mający prawo organizowania polowań. Tę instytucje dzięki nowym uprawnieniom mają wzmocnić wojsko i policja.

Projektowane przepisy zakładają, też, że wojewoda w formie decyzji administracyjnej będzie mógł wyznaczać ludzi mających uprawnienia myśliwskie do dokonywania odstrzału. Będą oni mieli z tego tytułu między innymi określone gratyfikacje.

Zaproponowane działania należało podjąć wcześniej – ocenił Jan Mazur, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Stuposiany. Dodał, że dziś zasięg ASF, patrząc na mapę, wydaje się wielki.

– Dzisiaj to ma też pewnie wymiar ekonomiczny – duże gospodarstwa rolne, chlewnie itd. Myślę, że ten moment, kiedy była mowa o tym, że trzeba stworzyć kordon i eliminować te dziki, aby wirus nie rozprzestrzeniał się, został przegapiony. Wiadomo, że w Czechach była taka sytuacja. W pobliżu bazy transportowej wykryto ognisko ASF. W promieniu 50 km wystrzelano wszystkie dziki i sobie z tym problemem poradzono. U nas to troszkę większy kłopot, bo areał, gdzie wykryto ASF jest znacznie większy – wskazał.

Aby przyśpieszyć bieg procedowania, do parlamentu specustawa ma trafić drogą poselską. Jeżeli nie przyniesie ona efektów – według resortu – mogą być problemy z upadkiem hodowli trzody chlewnej w Polsce, której roczna wartość wynosi 20 mld zł.

W ubiegłym tygodniu wykryto nowe ogniska wirusa w województwie wielkopolskim. Tym samym choroba z Polski wschodniej przeniosła się na zachód.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 14 grudnia 2019

Autor: mj

Tagi: dziki Sejm