Portal Sobota - 26 wrzesnia 2020 Cypriana, Justyny, Łucji     "Ludzie nie mogący osiągnąć tego, co nieodzowne, trudzą się nad tym, co zbędne" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2020-01-20 Rząd pracuje nad strategią demograficzną

Stworzenie strategii demograficznej dla kraju to priorytetowe zadanie rządu – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Prognozy wskazują, że Polaków będzie ubywać. Pod koniec tego stulecia populacja Polski ma liczyć zaledwie 21 milionów.


21 milionów Polaków w 2100 roku to wariant optymistyczny. Sceptycy uważają, że będzie nas jeszcze mniej. Czarne scenariusze mówią o 12 milionach. Jakkolwiek by nie było rząd chce przygotować strategię demograficzną dla kraju.– Zostaną przeprowadzone gruntowne badania skierowane przede wszystkim do młodych ludzi, którzy planują założyć rodziny, którzy mają już rodziny – co determinuje, co pozwala podjąć decyzję, aby rodziło się więcej dzieci – wskazuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.Wszystko po to, by poznać potrzeby młodych osób zakładających rodziny, tak aby zaplanować budowę nowych żłobków czy przedszkoli.– Następnie powstanie strategia, która ma zostać przedstawiona kompleksowo, aby nie tylko ministerstwo rodziny, ale cała polityka rządu była nakierowana na to, by sytuacja demograficzna w kraju mogła się zmieniać – akcentuje Marlena Maląg.Ogólny zarys strategii demograficznej kraju musi być gotowy w pierwszym półroczu tego roku. Wtedy dowiemy się, jakie działania podejmie rząd, aby zminimalizować skutki demograficznego niżu.– Taka strategia demograficzna jest niezwykle pożądanym dokumentem, który pozwoli w sposób kompleksowy zauważyć, gdzie te problemy są najmocniejsze i być może docelowo w przyszłości je eliminować – podkreśla Mateusz Rozmiarek, radny PiS z Poznania.Problemem jest zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że w 2050 roku będzie ich mniej o blisko 40 procent. Populacja Polski będzie zaś jedną z najstarszych w Europie.– Trzeba jasno powiedzieć, że liczba ludności przekłada się na potęgę państwa. W związku z tym mniejsza liczba ludności spowoduje, że nasze państwo będzie dużo słabsze – wskazuje Jan Sulanowski z Solidarności Wielkopolskiej.Najniższy współczynnik dzietności w Polsce odnotowano w 2015 roku. Wynosił on mniej niż 1,3. Obecnie wzrósł do 1,45. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie kraju żyje 38 milionów Polaków.


TV Trwam News


Źródło: radiomaryja.pl,

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł