Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biokominek - zalety

Treść

Kominek w domu sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne zwłaszcza w wilgotne, jesienno-zimowe dni. Nie w każdym domu czy mieszkaniu można zamontować tradycyjny kominek. W takich sytuacjach sprawdza się biokominek. Kominek bio to dobra alternatywa dla osób, które chcą zadbać o środowisko naturalne. Ja wybrać kominek na bio paliwo? Oto krótki poradnik.

Biokominekco to takiego?

Biokominki stają się coraz bardziej popularne. Urządzenia te stanowią formę kominków. Różnicę można jednak zauważyć w stosowanym paliwie, które ma płynną bądź żelową postać. Opał do biokominka jest przyjazny dla środowiska naturalnego, nie ma zapachu. Jego atutem jest także brak dymu. Przy tradycyjnym kominku pomieszczenie musi spełniać odpowiednie normy ściśle określone przez prawo. Wiąże się to z zapewnieniem bezpieczeństwa osobom przebywającym w pomieszczeniu, w którym jest kominek. Kluczową kwestię odgrywa wentylacja. W przypadku biokominków przestrzeń nie musi być specjalnie przygotowywana. Biokominek jest bowiem bezpieczniejszy. Oczywiście korzystając z biokominka, także należy pamiętać, by wywietrzyć pokój. Jednak nie ma aż takich obostrzeń i wymagań technicznych. 

Paliwo stosowane w biokominkach to bioetanol. Jest to opał, który spala się praktycznie w całości. Dlatego bioetanol nie stanowi aż takiego zagrożenia dla człowieka, jak tradycyjny opał. W trakcie spalania bioetanolu wydzielają się minimalne ilości pary wodnej oraz dwutlenku węgla (jego duże ilości prowadzą do zatrucia). 

Co daje biokominek?

Biokominek stanowi element wystroju. Nie ogrzewa całkowicie pomieszczenia, ale wprowadza bardzo miłą i przyjazną atmosferę. Każde urządzenie tego typu może pracować nawet w nocy. Litr wspomnianego już paliwa pali się od 2 do 5 godzin. Dodatkowo biokominki nie wysuszają powietrza. warto jednak pamiętać, że ten rodzaj kominków nie może stanowić jedynego ogrzewania w pomieszczeniu. Nie są bowiem aż tak wydajne, jak tradycyjne urządzenia. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zakup biokominka. Obecnie sklepy oferuja duży rodzaj biokominków, na przykład w popularnym sklepie Castorama (https://www.castorama.pl/).

Jakie są rodzaje biokominków?

Decydując się na wybór biokominka, warto dobrać urządzenie do ogólnej aranżacji. Dlatego w sklepach można znaleźć bardzo dużo różnych modeli. Dzięki temu każdy znajdzie sprzęt idealnie dobrany do własnych potrzeb i oczekiwań. Obecnie najpopularniejsze biokominki mogą być wiszące, wolnostojące lub do zabudowy. Wiszące modele to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na kominek wolnostojący. Sprzęt ten można zawiesić na ścianie. Zazwyczaj są utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Kominki wolnostojące ustawisz w dowolnym miejscu w salonie lub sypialni. Dostępne są także kominki do zabudowy. Ciekawą opcję stanowi także biokominek mobilny. Można go używać w ogrodzie podczas spotkań rodzinnych. W niektórych przypadkach sprawdzają się także biokominki narożne. Taki typ należy wbudować w ścianę. Urządzenia mogą być otwarte z dwóch stron. 

A jak wygląda kwestia ceny? Tutaj wszystko zależy od modelu oraz wykorzystanych materiałów. Kominki na biopaliwo kupisz już za kilkaset złotych. Znajdziesz także bardziej ekskluzywne urządzenia, nawet za kilka tysięcy. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujesz, pamiętaj, że żaden model nie może być wykonany z surowców łatwopalnych. Dlatego przed zakupem konkretnego produkty dokładnie przeczytaj specyfikację. Dzięki temu zapewnisz maksymalny stopień bezpieczeństwa sobie oraz innym mieszkańcom. Biokominek działa trochę inaczej niż tradycyjne kominki z całym systemem wentylacyjnym. Nie oznacza to jednak, że nie pali się w nich tak zwany żywy ogień. Dlatego urządzenie musi być tak ustawione, aby podczas użytkowania dzieci i zwierzęta nie zrobiły sobie krzywdy. 

Biokominekco trzeba wiedzieć przed jego zakupem?

Przed zakupem biokominka należy przede wszystkim określić miejsce, w którym ma stać. Od tego zależy bowiem rozmiar wybranego modelu. Wybór konkretnego miejsca w salonie lub innym pokoju też nie może być przypadkowy. Kominek nie może mieć dostępu do żadnych łatwopalnych materiałów. Dlatego zainstalowanie produktu powinno być przemyślane. Jeśli już kominek został zamontowany, pamiętaj, by nie dolewać paliwa do rozgrzanego paleniska. Może to doprowadzić do rozniesienie ognia, a w konsekwencji do niebezpiecznego pożaru. Biokominek to nadal kominek, dlatego przy jego obsłudze trzeba wykazać się maksymalnym stopniem ostrożności. Szyby kominka nie wymagają specjalnego traktowania. Oczywiście co jakiś czas trzeba je wymyć, jednak nie musisz do tego używać specjalnych detergentów. Podczas użytkowania pamiętaj, aby zapewnić dopływ tlenu do pomieszczenia. Warto zatem rozszczelnić okna lub regularnie wietrzyć pomieszczenie. Biokominek sprawia, że salon staje się przytulny. Komfort obsługi urządzenia sprawia, że rozpalisz ogień szybko i bez żadnych trudności.

Autor: Silesian