Przejdź do treści
Przejdź do stopki

NIE dla wojny i zabijania

Treść

Tak dla pokoju i rozwoju narodów! Nie dla wojny i zabijania! – nawołują w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej polscy biskupi. Zachęcają do modlitwy i postu w intencji pokoju i braterstwa.

Polscy biskupi zaapelowali o skuteczne działania na rzecz pokoju. W kontekście „niewypowiedzianej wojny”, która trwa na ukraińskiej ziemi, podkreślają, że nowego znaczenia nabiera wołanie: „Tak – dla pokoju i rozwoju narodów, nie – dla wojny i zabijania”. „Na kontynencie europejskim, na ukraińskiej ziemi, z którą tak mocno wiąże nas historyczna pamięć, trwa niewypowiedziana wojna. Giną żołnierze i ludność cywilna, cierpią rodziny, serca ludzkie ogarnia nienawiść” – piszą biskupi. Stwierdzają następnie, że wydarzenia te „godzą w prawo narodów do wyboru własnej drogi i budzą uzasadniony niepokój także o przyszłość naszej Ojczyzny”. Dlatego też pasterze polscy zwracają się z apelem o podjęcie „skutecznych działań, które mogłyby pokojowymi środkami zahamować tragedię wojny”. Podkreślają zarazem, że „niezbędnymi warunkami zaistnienia pokoju jest poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog”. Biskupi przypominają, że „pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać”. Wyjaśniają, że chociaż już kilka pokoleń Polaków żyje, nie mając bezpośredniego doświadczenia wojny, to jednak przygotowywanie kolejnych generacji do życia w pokoju winno być nieustannie pragnieniem tak rodzin, jak i tych, którzy mają wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.

Biskupi przypominają, że „II wojna światowa ujawniła otchłań zła, do jakiego zdolne są zbrodnicze ideologie i systemy polityczne, które odwróciły się od Boga, przekreślając Jego prawa”. Wojna pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich, stała się początkiem wieloletniego czasu przemocy, bezprawia i bezsilności, utraty najbliższych i Ojczyzny.

Biskupi zwracają uwagę, że Polska pierwsza doświadczyła tragedii oraz skutków wojny. Najeźdźcy we wrześniu 1939 roku, dokonując czwartego rozbioru Rzeczypospolitej, nie tylko odebrali wolność, ale zaczęli burzyć utrwalony porządek, „dając pierwszeństwo sile przed prawem, moralnemu bezładowi przed porządkiem chrześcijańskich zasad, narzucając bezbożną ideologię narodowego socjalizmu i ateistycznego komunizmu”. W czasie tych straszliwych doświadczeń – jak przypominają księża biskupi – rozpoczął się czas heroicznych zmagań o wolność, o odzyskanie Polski Niepodległej. Koniec II wojny światowej bowiem „nie rozpalił nad Polską jutrzenki wolności”, a powojenny porządek zadekretowany przez zwycięskie mocarstwa włączył Polskę do bloku państw podporządkowanych Związkowi Radzieckiemu.

Jako naszą „świętą powinność” biskupi wskazują pamięć o trudzie drogi, która prowadziła do wolności, oraz o poniesionych przez Naród ofiarach. „Pokój jest naszym obowiązkiem, do którego trzeba się wychowywać” – czytamy w liście Episkopatu. „Niezbędnymi warunkami zaistnienia pokoju jest poszanowanie praw człowieka, szacunek dla wolności, w tym wolności religijnej i wolności sumienia, rozwój, solidarność oraz dialog. Ojciec Święty Franciszek dodał do tej listy braterstwo” – wskazują pasterze polscy.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 1 września 2014

Autor: mj