Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Aby nie "zarządzać" śmiercią

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Pod patronatem „Naszego Dziennika” 

Nie bać się rozmawiać o życiu udręczonym chorobą i cierpieniem, którego droga jest bliska zakończenia to wyzwanie dla ludzi współczesnego świata. Konferencja naukowa „Życie bliskie śmierci”, która odbędzie w Warszawie ma dać odpowiedź na trudne pytania, które stawiają sobie osoby nieuleczalnie chore, dla których zbliża się kres ziemskiego życia.

Konferencja ta adresowana jest również do bliskich cierpiących osób oraz pracowników hospicjów. Wśród prelegentów: księży, osób świeckich związanych z medycyną oraz psychologią obecny będzie również prof. Bogdan Chazan.

– Narodziny i śmierć to wydarzenia ostateczne w doczesnym życiu człowieka. Ginekolog częściej mówi o narodzinach, ale również jest obyty ze śmiercią, czy to śmiercią dziecka w łonie matki, czy ze zgonem noworodka – wyjaśnia w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl prof. Bogdan Chazan, zapraszając jednocześnie do udziału w konferencji. Nasz rozmówca dodaje, że w dzisiejszych czasach niektóre środowiska są  skłonne tworzyć życie samemu, przejmować to, co jest należne Bogu. – Tak samo jeżeli chodzi o śmierć, starają się „zarządzać” śmiercią, a więc skazywać na śmierć, czy to niewinne dzieci w łonie matki, czy też tak jak w Belgii noworodki, które są chore, czy też będące w końcowym okresie życia osoby schorowane i starsze. O tym wszystkim trzeba głośno mówić, o tym wszystkim trzeba dyskutować i starać się znaleźć właściwy punkt widzenia zgodny z nauką Kościoła i z własnym sumieniem – zaznacza prof. Chazan.

Konferencja otworzy cykl spotkań „W kręgu nauki”, pod patronatem JE ks. abp. Henryka Hosera SAC, a także Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych,  Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Program konferencji jest dostępny TUTAJ.
Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz
Nasz Dziennik, 25 października 2014

Autor: mj