Przejdź do treści
Przejdź do stopki

polskiepodziemie.pl

Treść

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nową stronę internetową o podziemiu niepodległościowym.

W rozdziale „Od redakcji” czytamy, że prezentowane tutaj treści są efektem prac nad wystawą „Zaplute karły reakcji… Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956” oraz „Atlasem polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956”. „Zdajemy sobie sprawę, że ułożone w porządku chronologicznym fotografie i zwięzłe komentarze nie pokazują wszystkich aspektów historii antykomunistycznego podziemia. Wierzymy jednak, że dają wyobrażenie o postawie, wyborach i dramatach ludzi, pogardliwie nazywanych przez propagandę władzy Polski Ludowej ’zaplutymi karłami reakcji’” – stąd tytuł albumu – informują twórcy strony.

Doktor Sławomir Poleszak, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, zauważa, że album „Zaplute karły reakcji… Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”, który powstał w 2008 r., a został wznowiony w ubiegłym roku, od lat cieszył się wielkim zainteresowaniem czytelników, zdawano sobie jednak sprawę, że wciąż dociera do ograniczonego grona odbiorców. – Dlatego narodził się pomysł, aby wykorzystać możliwości multimedialne i nadać mu formułę strony internetowej dostępnej dla wszystkich, zwłaszcza dla młodych ludzi. Strona ta może być z powodzeniem wykorzystywana m.in. przez nauczycieli na lekcjach historii – mówi Poleszak. Zdaniem historyka, dostęp do pełnej informacji na temat ludzi walczących po wojnie z siłą narzuconym systemem zniewolenia jest niezmiernie ważny. – W polskim społeczeństwie nadal funkcjonują bowiem na ich temat stereotypy rodem z poprzedniej epoki – podkreśla.

Strona zawiera bogaty zbiór fotografii, filmów i dokumentów, które w przystępny sposób ukazują istotę Polski podziemnej z lat 1944-1956. Uzupełnieniem tych materiałów są teksty napisane przez historyków z lubelskiego oddziału IPN zawierające informacje o sensie i działaniu powojennego podziemia, a także o metodach jego zwalczania przez komunistyczny aparat represji. Prace nad stroną trwały półtora roku.

Magdalena Śladecka z lubelskiego IPN, odpowiadająca za stronę wizualną projektu, podkreśla, że zależało jej, by zachować treści merytoryczne, a jednocześnie w atrakcyjny sposób zaprezentować bogaty materiał ikonograficzny. – Stąd na stronie internetowej pojawiają się galerie zdjęć, ścieżki dźwiękowe oraz wspomnienia żołnierza zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” – Mariana Pawełczaka „Morwy” – podkreśla Śladecka. Jeden z prezentowanych rozdziałów został w całości poświęcony Józefowi Franczakowi „Lalusiowi” – ostatniemu partyzantowi polskiego podziemia niepodległościowego, którego 51. rocznicę śmierci obchodzimy w tym miesiącu. Strona www.polskiepodziemie.pl dostępna jest również w wersji mobilnej, dlatego można ją przeglądać na telefonach i tabletach.

Piotr Czartoryski-Sziler
Nasz Dziennik, 30 października 2014

Autor: mj