Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ostatnie formalności związane z tworzeniem Polskiej Grupy Górniczej

Treść

Dobiegają końca ostatnie formalności związane z zaistnieniem Polskiej Grupy Górniczej. Zespół, który przejmie majątek i ponad 32,5-tysięczną załogę Kompanii Węglowej, rozpocznie działalność 1 maja.

Porozumienie w tej sprawie podpisano w obecności premier Beaty Szydło w miniony wtorek. Jednak, by PGG w nowej formule stała się faktem, trzeba wypełnić formalności wynikające z przepisów.

Swój podpis pod stosownymi dokumentami musi złożyć m.in. główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek.

– Takim ostatnim aktem, który rzeczywiście pozwala uruchomić produkcję tej nowej grupy, jako nowego i wielkiego podmiotu gospodarczego w Polsce jest to, że w tej chwili u mnie na biurku przygotowane są już decyzje koncesyjne na eksploatację, a także na działanie wydobywcze, a także poszukiwawcze dla tej nowej grupy górniczej przenoszące z Kompanii Węglowej wszystkie koncesje. Bez tego nie byłoby tej działalności. Ostatni akt uruchomienia Polskiej Grupy Górniczej odbywa się w Ministerstwie Środowiska – mówi Mariusz Orion Jędrysek.

Biznesplan Polskiej Grupy Górniczej zakłada, że w końcu przyszłego roku spółka i poszczególne kopalnie mają pracować bez strat.

PGG ma zwiększyć wydajność, połączyć kopalnie w bardziej efektywne struktury, przekazać zbędny majątek do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a w efekcie zmniejszyć koszty wydobycia węgla. W tym roku kopalnie PGG mają wydobyć ok. 28 mln ton tego surowca.

RIRM

radiomaryja, 29 kwietnia 2016r.

Autor: TK