Przejdź do treści
Przejdź do stopki

40. rocznica Czerwca

Treść

W tym roku przypada 40. rocznica wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie. Dziś z tej okazji przy pomniku na Placu Czerwca 1976 w Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające strajkujących robotników.

Obchody rozpoczną się dziś o godz. 12.15 od zbiórki Pocztów Sztandarowych. Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. polowa koncelebrowana przez. Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego ks. Kardynała Kazimierza Nycza z oprawą muzyczną Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Strajki w czerwcu 1976 roku były jednymi z największych w Polsce – podkreśla Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu mazowieckiego.

Sytuacja ekonomiczna ludzi była determinującą do tego, żeby stanęli na głowie, walcząc o godność swoją i swoich rodzin. Wiadomo, że wtedy w głównych miastach, czyli w Radomiu, Płocku, Elblągu i innych miastach, ludzie wyszli na ulicę, a w Ursusie wyszli na tory kolejowe i zatrzymali pociągi. We wszystkich tych miastach spotkały ludzi represje, nie mówię już o aresztowaniach, pobiciach czy wilczych biletach do pracy – mówi Andrzej Kropiwnicki.

Rankiem 25 czerwca 1976 roku robotnicy Ursusa wystąpili przeciwko gwałtownym podwyżkom cen żywności, jakie chciał wprowadzić rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Na kilkanaście godzin ponad tysiąc osób zablokowano linię kolejową Warszawa-Kutno. Zryw był niespodziewany, dlatego interwencja milicji miała miejsce dopiero około godz. 21.30. W rezultacie aresztowano około 300 osób. Podobne protesty miały miejsce w Radomiu i Płocku.

RIRM

Źródło: radiomaryja, 26 czerwiec 2016r.

Autor: mj

Tagi: 40. rocznica Czerwca