Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kolejne przesłuchania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Treść

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji ma dziś przesłuchać Macieja Marcinkowskiego, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty m.in. w związku z reprywatyzacjami nieruchomości przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10. Obecnie przebywa on we wrocławskim areszcie.

Zadaniem komisji jest badanie zgodności z prawem decyzji podejmowanych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Na początek posłowie zajęli się sprawą budynków przy ul. Twardej 8 i 10, gdzie wcześniej mieściło się jedno z najlepszych warszawskich gimnazjów.

Decyzję na rzecz przebywającego w areszcie Macieja Marcinkowskiego wydawał warszawski ratusz. Dziś we wrocławskim areszcie odbędzie się jego przesłuchanie.

Wczoraj natomiast swoje zeznania złożył były urzędnik stołecznego ratusza Krzysztof Śledziewski, który przekonywał, że szkołę przy ul. Twardej można było uratować.

– Co można było zrobić, aby tę szkołę ocalić? Po pierwsze, nie podejmować uchwały o przeniesieniu szkoły, po drugie, uchwalić mikroplan dla tej nieruchomości, który by przewidywał, że jest ona przeznaczona na cele oświatowe i nie może być zabudowana – mówił na przesłuchaniu świadek.

Krzysztof Śledziewski przekonywał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ingerowała w co najmniej jedno postępowanie reprywatyzacyjne. Sama prezydent zaprzeczyła temu za pośrednictwem Twittera.

„To nieprawda, że kiedykolwiek ingerowałam w postępowania reprywatyzacyjne” – przekonywała prezydent stolicy.

Tymczasem, jak zeznał świadek, Hanna Gronkiewicz-Waltz zażyczyła sobie skserowania dokumentów w sprawie reprywatyzacji budynku przy ul. Noakowskiego 16. W przypadku innej nieruchomości miała bezpośrednio ingerować w decyzję reprywatyzacyjną.

– Prezydent żądała zreferowania sprawy i na koniec powiedziała – tu cytuję, to są słowa, które usłyszałem od Gertrudy Jakubczyk-Furman – „zawiodłam się na Panu, Panie dyrektorze” i nakazała podjąć czynności w kierunku zmiany tej decyzji i takie czynności były podejmowane – mówił Krzysztof Śledziewski.

W odpowiedzi na działania komisji Hanna Gronkiewicz-Waltz złożyła wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego, twierdząc, że w Polsce są dwa organy ds. reprywatyzacji.

Złożenia zeznań przed komisją odmówiła była naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych w warszawskim ratuszu Gertruda Jakubczyk-Furman.

Zeznania przed komisją złożył natomiast Jerzy Mrygoń. Były urzędnik stołecznego ratusza stwierdził, że jego decyzja ws. nieruchomości przy ul. Twardej 8 była prawidłowa. Oświadczył, że podpisywał tylko te decyzje, co do których miał pewność.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 27 czerwca 2017

Autor: mj

Tagi: Kolejne przesłuchania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji