Portal Wtorek - 7 lipca 2020 Estery, Kiry, Rudolfa     
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2019-11-09 Premier M. Morawiecki zaprezentował skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy

Znamy skład nowego rządu Zjednoczonej Prawicy. Na jego czele – tak jak zapowiadano – stanie premier Mateusz Morawiecki.


W piątek zebrał się Komitet Polityczny PiS-u, który zatwierdził ostateczny skład przyszłej Rady Ministrów. Rząd Zjednoczonej Prawicy współtworzą: PiS, Solidarna Polska oraz Porozumienie.


Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński powiedział, że jest to kontynuacja dobrej zmiany. Chcemy dokonać postępu i odeprzeć niebezpieczeństwa – dodał.– Chcemy w ciągu tych czterech lat rządów, które nas czekają przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi, zrobić wszystko, by sytuacja Polaków za cztery lata była lepsza i to pod każdym względem. Począwszy od sytuacji materialnej, skończywszy na ochronie ich zdrowia i bezpieczeństwa, łatwości poruszania się – można by ciągnąć tę listę bardzo długo. Chcemy po prostu dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa „kryzys” – podkreślił Jarosław Kaczyński.Skład przyszłego rządu oraz jego strukturę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. I tak: wicepremier prof. Piotr Gliński będzie dalej kierował Ministerstwem Kultury, a wicepremier Jarosław Gowin pozostanie w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.


Z kolei wicepremier Jacek Sasin pokieruje nowym ministerstwem nadzoru właścicielskiego, które będzie miało pieczę nad spółkami. To nie jest jeszcze ostateczna nazwa tego resortu.


Marlena Maląg pokieruje Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tadeusz Kościński zostanie nowym ministrem finansów, a Michał Woś – szefem resortu środowiska. Kandydatem na ministra resortu ds. klimatu jest Michał Kurtyka.


Ministerstwem Rozwoju będzie zarządzać Jadwiga Emilewicz. W resorcie znajdą się takie działy, jak budownictwo oraz turystyka. Ministerstwo Energii zostanie rozwiązane.


Zbigniew Ziobro będzie kontynuował swoją misję w resorcie sprawiedliwości oraz na funkcji Prokuratora Generalnego. Stanowisko ministra obrony narodowej utrzyma szef MON-u Mariusz Błaszczak. W Ministerstwie Rolnictwa pozostanie Jan Krzysztof Ardanowski. Także Marek Gróbarczyk przez najbliższe cztery lata będzie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Za edukację będzie odpowiadał Dariusz Piontkowski.


Prof. Jacek Czaputowicz pozostanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jednak pion europejski będzie częścią KPRM-u. Za to będzie odpowiadał minister Konrad Szymański.


W Ministerstwie Cyfryzacji pozostanie Marek Zagórski, a w resorcie zdrowia – Łukasz Szumowski. Infrastruktura będzie leżała w gestii Andrzeja Adamczyka.


Mariusz Kamiński będzie dalej łączył tekę szefa MSWiA z funkcją koordynatora służb specjalnych. Na razie nie wiadomo, kto pokieruje Ministerstwem Sportu.


Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że będzie to sprawna drużyna.– Bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji tych celów krótko-, średnio- i długofalowych, bo mamy też te długofalowe, czyli Polska, która będzie stawała się coraz bardziej państwem dobrobytu według naszego modelu. Polski model państwa dobrobytu – dogonienie tej średniej, która jeszcze do niedawna była gdzieś tam w sferze marzeń, dzisiaj będzie dla nas pewnego rodzaju latarnią, wyznacznikiem absolutnie kluczowym dla realizacji naszych celów strategicznych – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.Najprawdopodobniej zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w przyszłym tygodniu.


RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 8

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł