Portal Czwartek - 21 czerwca 2018 Alicji, Alojzego, Rudolfa      "Naprawdę żyję tylko ten, kto nieustannie cieszy się z życia". Menander
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2005-01-27 Sokół, Sokoliki, Sokołowscy

W sali Lipińskiego w nowosądeckim "Sokole" dzieci z chóru "Sokoliki" zaśpiewały oratorium "Wołaniem wołam cię" do słów Ernesta Brylla. Autorem muzyki, prowadzącym chór i dyrygentem był Mieczysław Sokołowski, na stałe związany z Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu.


Poetycki utwór "Wołaniem wołam cię" napisał Ernest Bryll ponad trzydzieści lat temu. Od razu wszedł do kanonu narodowej literatury. Splatał narodową tradycję i wątki folkloru z biblijną opowieścią o narodzeniu Pańskim. Zachęcał wprost do muzycznej oprawy, którą znany sądecki chórmistrz, nauczyciel muzyki i kompozytor kilkudziesięciu utworów, Mieczysław Sokołowski, nadał mu już ćwierć wieku temu. Przez lata rozbudowywał swe dzieło, by wreszcie osiągnęło kształt prezentowany we wtorek w ramach V Cyklu Koncertów Kolęd i Muzyki Bożnarodzeniowej "Wesoła nowina".


W oratorium śpiewanym wdzięcznie przez "Sokoliki", znalazły się cytaty ewangeliczne, echa muzyki góralskiej i zrytmizowane recytacje, którymi Sokołowski dyrygował jak muzyką. Akompaniowała jak zwykle Barbara Sokołowska. W partiach solowych i recytacjach wystąpiły Ewa Łączkowska, Justyna Jędrusik i Marianna Sokołowska i Joanna Ajdukiewicz.


(WCH)

"Dziennik Polski" 2005-01-27kl


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł