Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Batalia o wolne niedziele

Treść

„Solidarność” chce nowelizacji ustawy o niedzielach wolnych od handlu. Dlaczego? Ponieważ kolejne sklepy przekształcają się w placówki pocztowe, co pozwala im na prowadzenie handlu w niedziele.

W grudniu handlowa „Solidarność” po raz kolejny zwróciła się do rządzących o pilne uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Pismo w tej sprawie wysłano do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, jak i do przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS.

– Mamy do czynienia z sytuacją taką, że w takiej czy innej sieci, w tejże sieci, w tychże sklepach można nadawać przesyłki pocztowe – mówi Jarosław Lange z wielkopolskiej „Solidarności”.

Przypomnijmy – placówki pocztowe zgodnie z ustawą mogą być czynne w niedziele. W związku z czym, jak donoszą związkowcy, coraz więcej sklepów przekształca się właśnie w takie placówki.

– Pracownicy takich jednostek, punktów handlowych na pewno też chcą wypocząć, pójść do kościoła lub spędzić czas z rodziną. Natomiast na pewno właściciele, kierownicy sklepów próbują wykorzystać tę lukę i zmusić ich do pracy – podkreśla Ewa Jemielity z wielkopolskiej „Solidarności’.

Związkowcy apelują do rządzących o nowelizację ustawy o zakazie handlu.

– Nie ma takiego nurtu myślenia o tym, co jest duchem tejże ustawy, tylko szukanie furtek, szukanie obejść. To jest rzecz bardzo naganna – mówi Jarosław Lange.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią, w tym roku wszystkie niedziele są wolne od pracy w handlu poza przewidzianymi w ustawie wyjątkami. Te wyjątki to siedem niedziel handlowych: przed Świętami Bożego Narodzenia, przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj