Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Do Archiwum Akt Nowych dotarły materiały archiwalne dot. działalności antykomunistycznej Polaków we Francji, Belgii oraz Niemczech

Treść

Archiwum Akt Nowych otrzymało materiały archiwalne, które dokumentują działalność antykomunistyczną polskich środowisk we Francji, Belgii oraz w Niemczech.

Do Archiwum Akt Nowych trafiły nieznane wcześniej fotografie oraz unikatowe, oryginalne podziemne materiały propagandowe – m.in. ulotki, materiały wydawnicze, sprzęt do przemycania podziemnych druków oraz podziemne wydania zakazanych przez cenzurę PRL pozycji książkowych.

– Każdego rodzaju wzbogacenie zbiorów archiwalnych jest niezmiernie ważne. Szczególnie istotne są zbiory wytwarzane przez imigrantów, działaczy politycznych, wszystkich, którzy tworzą historię. To jest nieocenione źródło i my to widzimy na co dzień w naszej działalności archiwalnej – mówił naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, dr Paweł Pietrzyk.

Materiały zostały przekazane przez polskie emigracyjne wydawnictwo Editions- Spotkania.

– Lata 80. to był czas konwoju materiałów, które płynęły z Francji różnymi drogami do kraju. To jest konwój różnego rodzaju ulotek, książeczek, które prezentujemy na wystawie. Zbiór będzie jednym z cenniejszych zbiorów dotyczących konspiracji okresu lat 80. – wskazał Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Sam dyrektor wydawnictwa Editions-Spotkania, Piotr Jegliński, dziękował wszystkim konspiracyjnym działaczom, którzy w latach 80. troszczyli się o losy naszego narodu.

– Trzeba wspomnieć wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, że mogliśmy działać. Ludzie – bezimienni – którzy jeździli do Polski, kolportowali, to były tysiące osób, które działały. Szczególnie im dziękuję – powiedział Piotr Jegliński.

Ich działalność – jak podkreślał prof. Włodzimierz Suleja, historyk – jest dzisiaj nieoceniona.

– To było przede wszystkim pokazywanie, przechowywanie tego, co było istotą wolnej Polski przed wrześniem 1939 roku. To była próba zachowania instytucji, ale również swoistego etosu państwowego, który wiązał się z rozumieniem, czym jest suwerenna Polska, jaka jest racja stanu Polski – nawet tej zniewolonej  – podsumował prof. Włodzimierz Suleja.

Przechowywanie wszelkich dokumentów i działalność Polonii i Polaków sprawiła, że wartości narodowościowe, mimo trudnych czasów, zostały zachowane.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Autor: mj