Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Krajowa Spółka Cukrowa inwestuje w eksport na rynki trzecie

Treść

Krajowa Spółka Cukrowa planuje wykorzystywać nowy terminal cukrowy od początku kampanii 2019/2020. W Porcie Gdańsk trwa budowa silosu o pojemności 50 tys. ton, pakowni cukru oraz magazynu logistycznego. Będzie to trzeci terminal cukrowy w Europie.

Inwestycje mają zwiększyć eksport cukru na rynki trzecie, czyli poza Unię Europejską. Spółka chce także podnieść produkcję surowca i obniżyć koszty.

Prof. Henryk Wnorowski, prezes Krajowej Spółki Cukrowej, na antenie Radia Maryja podkreślił, że dobrym sposobem na obniżenie kosztów stałych jest większy eksport. Ważny jest tutaj także szybki wywóz za granicę.

– Na świecie w skali roku handluje się 50 milionami ton cukru. 50 mln ton przekracza granicę. Naszą ambicją jest, żeby 0,5 mln ton wyeksportować na rynki trzecie. Może brzmi to niewinnie, ale to potężna góra cukru. Można to wywieźć tylko środkami transportu przystosowanymi do przewozu rzeczy masowych, a więc trzeba też, żeby zrobić to jak najtaniej – zaznaczył prof. Henryk Wnorowski.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w sierpniu 2002 roku i jest obecnie największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru buraczanego w Europie.

W siedmiu zakładach zlokalizowanych na terenie pięciu województw przerabia się rocznie około 5 milionów ton buraków.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 29 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: Cukier Krajowa Spółka Cukrowa