Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ursula von der Leyen szuka poparcia w Polsce

Treść

Ursula von der Leyen w piątek będzie gościć w Polsce. Niemka ubiega się o reelekcje na funkcje szefa Komisji Europejskiej i chce szukać poparcia w Warszawie.

Ursula von der Leyen będzie w piątek w Polsce i spotka się z premierem Donaldem Tuskiem. Oczekiwania są duże – podkreślił minister Miłosz Motyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Spodziewamy się otwartych rozmów na temat wsparcia dla polskich rolników i unormowania bilateralnie sytuacji między Unią Europejską a Ukrainą w kwestii handlu – zaznaczył Miłosz Motyka.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostatni raz była w Polsce w 2022 roku. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Obiecała odblokowanie środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Kiedy wróciła do Brukseli, zmieniła zdanie. Środki do tej pory są blokowane. Po zmianie władzy – zdaniem rządu – do wypłaty środków jest bliżej. Wizyta w Warszawie tylko potwierdza bliskie relacje Brukseli z rządem premiera Donalda Tuska – zaznaczył były szef dyplomacji, prof. Zbigniew Rau.

– Chodzi o wzmocnienie obecnego rządu, także w konfrontacji ze społeczeństwem, którego jesteśmy świadkami – wskazał prof. Zbigniew Rau.

Rolnicy w całej Europie – także w Polsce – masowo protestują przeciwko Zielonemu Ładowi, który uderza w gospodarzy. Protestują przeciwko Komisji Europejskiej, która pozwoliła na nieograniczany import towarów z Ukrainy do Unii. [czytaj więcej]

Ursula von der Leyen powinna spotkać się z rolnikami – mówił wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji.

– Eurokraci podejmują decyzje, których skutki niszczą naszą gospodarkę, a dla nich to są sprawy odległe – podkreślił Krzysztof Bosak.

W poniedziałek Ursula von der Leyen ogłosiła, że będzie starała się o reelekcję.

– Podejmuję bardzo świadomą i przemyślaną decyzję. Chciałbym kandydować na drugą kadencję i jestem bardzo wdzięczna CDU za nominację – mówiła Ursula von der Leyen.

Przewodnicząca ma poparcie macierzystej CDU, ale także niektórych formacji wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej, co ogłosił szef frakcji Manfred Weber.

– Nominację Ursuli von der Leyen popierają jeszcze dwie partie, czyli Donald Tusk i Platforma Obywatelska w Polsce oraz Nowa Demokracja Kyriakosa Mitsotakisa w Grecji – wskazał Manfred Weber.

Komisja przez Ursule von der Leyen popełniła szereg błędów. Brak skuteczności i niegospodarność widzieliśmy w czasie pandemii – przypomniał europeista, prof. Marcin Szewczak.

– Zasłynęła skandalami finansowymi. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie szczepionek covidowych – powiedział prof. Marcin Szewczak.

Przewodnicząca przekonuje, że ostatnie lata w Unii były sukcesem. Innego zdania jest większość partii w Niemczech. Na Ursulę von der Leyen spada krytyka Lewicy, Zielonych, Socjalistów czy Liberałów. Zarzucają jej pogłębianie biurokracji, podziałów społecznych i realizację antyspołecznej polityki klimatycznej. Przewodnicząca Komisji nie rozwiązała także problemu nielegalnej migracji – wskazał politolog, prof. Tadeusz Marczak.

– Zalew Unii Europejskiej migrantami z Bliskiego Wschodu (przeważnie muzułmańskiego wyznania) zmierza do zniszczenia podstaw cywilizacji europejskiej, opartej o chrześcijaństwo – wskazał prof. Tadeusz Marczak.

Oficjalna decyzja Europejskiej Partii Ludowej w sprawie kandydatury Ursuli von der Leyen na szefa Komisji Europejskiej zapadanie podczas kongresu frakcji zaplanowanego na 6 i 7 marca. Kandydatem na szefa Komisji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość, będzie poseł Jacek Saryusz Wolski.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 21 lutego 2024

Autor: dj