Portal Niedziela - 14 sierpnia 2022 Alfreda, Maksymiliana, Selmy     "Umieć żyć to: żyć lekko bez lekkomyślności, być wesołym bez swawoli, mieć odwagę bez brawury, zaufanie i radosną rezygnację" - Theodor Fontane
Szukaj     Szukaj wg branż Dodaj wpis
Menu
2022-07-06 Opozycja chce euro w Polsce

Państwa strefy euro wciąż mierzą się ze wzrostem inflacji. Tymczasem politycy opozycji przekonują, że polski rząd musi podjąć działania w kierunku przystąpienia do strefy euro.


Średnia inflacja państw strefy euro to osiem i sześć dziesiątych procent. Jednak niektóre kraje Wspólnoty notują rekordowe wzrosty. W czerwcu w Estonii inflacja wyniosła dwadzieścia dwa procent. Na Litwie było to dwadzieścia i pół procent. Natomiast szacunkowy wzrost inflacji w Polsce to piętnaście i sześć dziesiątych procent. Mimo niekorzystnych danych, także w strefie euro, opozycja przekonuje, że Polska potrzebuje euro.– Perspektywa wspólnej waluty jest w tym wymiarze ekonomicznym być może ostatnim krokiem, a być może pierwszym krokiem do nowego etapu, ale tego, co nazywamy procesem polskich reform – powiedział Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z Polskiego Stronnictwa Ludowego.Janusz Onyszkiewicz z Unii Europejskich Demokratów przypomniał, że Polska, przystępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się przyjąć euro. Nasz kraj bez europejskiej waluty traci znaczenie we Wspólnocie.–  Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej strefa nie euro staje się w gruncie rzeczy strefą zupełnie marginalną. (…) Pozostając poza strefą euro, spadniemy do drugiej ligi, z resztą już spadamy, ale ze względów czysto politycznych – oznajmił Janusz Onyszkiewicz, przewodniczący Rady Politycznej Europejskich Demokratów.Zwolennikami przystąpienia Polski do strefy euro są także politycy Platformy Obywatelskiej.– Inflacja w strefie euro jest znacznie mniejsza niż w Polsce. (…) Przez 7 ostatnich lat nie zrobiono ani kroku w stronę uzyskania wspólnej waluty – zwrócił uwagę Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.Z kolei Marcin Kierwiński przyznał, że przyjęcie euro nie uchroniłoby Polski przed wzrostem inflacji.– Inflację mielibyśmy pewnie bardzo wysoką, bo ona zależy od dwóch, może trzech osób: od Glapińskiego, od Kaczyńskiego i Morawieckiego – stwierdził Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.Przeciwko europejskiej walucie opowiadają się politycy Zjednoczonej Prawicy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w trakcie spotkania z mieszkańcami Białegostoku wskazał na słabnącą wartość europejskiej waluty.– W Niemczech euro nie jest warte więcej niż trzy złote, nawet jest mniej warte, a nie 4,50 czy prawie 5 – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości. 


Wypowiedź prezesa partii rządzącej spotkała się z krytyką opozycji.– Prezes Jarosław Kaczyński już powinien pójść na emeryturę i nie mówić rzeczy, które nijak się mają do rzeczywistości – wskazał  Paweł Krutul, poseł Lewicy.Jak zaznaczył ekonomista, dr Krystian Mieszkała, euro nie uchroniłoby Polski przed inflacją, a wartość tego wskaźnika mogłaby być jeszcze wyższa. Dzięki posiadaniu własnej waluty oraz Narodowego Banku Polskiego nasz rząd może regulować wartość złotego. To pozwala na walkę z inflacją na własnych zasadach.-Wprowadzenie euro spowoduje, że Polska będzie miała mniej narzędzi do m.in. walki z inflacją, co by się mogło bardzo negatywnie odbić na gospodarce – mówił dr Krystian Mieszkała, ekonomista.Jak podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, to dzięki możliwość regulacji podaży złotego rząd mógł wesprzeć przedsiębiorców w czasie pandemii.– Mogliśmy uruchomić chociażby ogromne środki na tarcze, na wsparcie dla przedsiębiorców, coś czego w innych krajach, tam gdzie jest euro, nie było- zaznaczył Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.Poseł Prawa i Sprawiedliwości, dr Gabriela Masłowska, wskazała na dług publiczny Polski, który obecnie wynosi 57 procent. To bezpieczna granica. W całej strefie euro jest to ponad 70 procent. Obecność w strefie euro podniosłaby koszt obsługi naszego długu publicznego.– Ponieważ mamy obligacje, które są oprocentowane w krajach strefy euro, w krajach słabszych strefy euro są wysoko oprocentowane, czyli te kraje, żeby zaciągnąć dług publiczny, sprzedając obligacje, muszą ponosić wysokie koszty i w ten sposób się jeszcze bardziej zadłużają – akcentowała dr Gabriela Masłowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.Poseł podkreśliła, że żadne wskaźniki ekonomiczne nie potwierdzają słuszności rezygnacji z walut narodowych. Waluta euro to jedynie narzędzie w rękach unijnych urzędników w drodze do federalizacji Unii Europejskiej.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl,


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


Aktualności
ARCHIWUM
© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: IA Telekom
wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł